HAKAN KARA

Merkez Bankası eski Başekonomisti , Professor of Economics at Bilkent University

HAKAN KARA

Merkez Bankası eski Başekonomisti , Professor of Economics at Bilkent University

BİYOGRAFİ

Hakan Kara Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski baş ekonomistidir. Türkiye’de 2003-2019 yılları arasında ülkenin makro ihtiyatı politikalar ve para politikalarının değerlendirilmesi, tasarımı ve uygulanmasında büyük rol oynamıştır. Banka’nın araştırmalarını ve politikalarını organize edip kolaylaştırmakla beraber, zorlu zamanlarda kurumsal sürekliliği sağladı.  Politika oluşturma ve uygulamaya ek olarak bu olguların araştırmalar ve analizlerle paralelliklerini sağlama konusunda büyük bir deneyime sahiptir.

Enflasyon hedef politikalarının hazırlık aşamalarında, beşeri sermayeyi güçlendirmeyi, teknik becerileri geliştirmeyi ve sorunsuz bir geçiş için altyapıyı kurmayı amaçlayan araştırma ve politika departmanlarının tasarımına ve yeniden yapılandırılmasında ana katkıda bulundu.

Hakan Kara, Türkiye ekonomisinin değişen dinamikleri ve parasal-makroihtiyati etkileşimlerin yanı sıra değişken sermaye akışlarıyla başa çıkmak için farklı politika araçlarının kullanımına odaklanan yayınlarını,  akademik dergilerde düzenli olarak yayınlamaktadır. Akademik konferanslarda ve üst düzey politika panellerinde çok sayıda sunum ve açılış konuşması yaptı ve çeşitli uluslararası konferanslar ve çalıştaylar düzenledi. Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak yüksek lisans ve lisans dersleri verdi. Hakan Kara, Central Bank Review editörü ve International Journal of Central Banking’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Evli ve bir oğlu var.

All sessions by HAKAN KARA

Central Bank Panel

08 May 2021
13:45 - 14:30