Rıchard D. Wolff

Proffesor of Economics Emeritus at University of Massachusetts Amherst

Rıchard D. Wolff

Proffesor of Economics Emeritus at University of Massachusetts Amherst

BİYOGRAFİ

Richard David Wolff , ekonomik metodoloji ve sınıf analizi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Amerikalı bir Marksist iktisatçıdır. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü ve şu anda New York’taki New School’un Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programında Misafir Profesördür. Wolff ayrıca Yale Üniversitesi, New York Şehir Üniversitesi, Utah Üniversitesi, Paris Üniversitesi  (Sorbonne) ve New York City’deki The Brecht Forum’da ekonomi dersleri vermiştir.

1988’de Wolff, Rethinking Marxism dergisinin kurucu ortağı oldu. 2010’da Kapitalizm Fanatiği’ni yayınladı: Küresel Ekonomik Meltdown ve Bununla İlgili Ne Yapmalı, yine DVD’de yayınlandı. 2012’de üç yeni kitap yayımladı: Occupy the Economy: Challenging Capitalism, David Barsamian (San Francisco: City Lights Books), Contending Economic Theories: Neoclassical, Keynesian, and Marxian, with Stephen Resnick (Cambridge, Massachusetts, and London: MIT University Press) ve Democracy at Work (Chicago: Haymarket Books). 2019’da Marksizmi Anlamak (İş Yerinde Demokrasi) adlı kitabını yayınladı.

Wolff, kurucu ortağı olduğu, kâr amacı gütmeyen İş Yerinde Demokrasi tarafından hazırlanan haftalık 30 dakikalık Ekonomik Güncelleme programına ev sahipliği yapıyor. Ekonomik Güncelleme YouTube, FreeSpeech TV, WBAI-FM, New York City (Pacifica Radyo), CUNY TV (WNYE-DT3) ve podcast olarak mevcuttur. Wolff, televizyon, yazılı basın ve internet medyasında düzenli olarak yer almaktadır. New York Times Magazine onu “Amerika’nın en önde gelen Marksist ekonomisti” olarak adlandırdı. Wolff, karısı ,sık sık birlikte çalıştığı bir psikoterapist olan Harriet Fraad ile Manhattan’da yaşıyor.

All sessions by Rıchard D. Wolff